Czcigodny Księże Biskupie!

Czcigodni Księża!

Szanowni Państwo!

Pragnę przedstawić krótkie sprawozdanie z obchodów 5. rocznicy proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana, która odbyła się 4 września w Ustroniu. Poprzedziło je spotkanie Rady Ogólnopolskiego Dzieła Intronizacji Jezusa Chrystusa Króla. Spotkanie rozpoczął modlitwą ks. bp Stanisław Jamrozek. Omówione zostały przygotowania do Rekolekcji dla Polaków oraz do Ogólnopolskiego Kongresu Chrystusa Króla.

1. Rekolekcje odbywać się będą w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach w dniach 15-24 października. Każdego z tych dni, poza niedzielami, zaczynamy Różańcem o godzinie 17:15, po którym o 18:00 sprawowana będzie Eucharystia z nauką rekolekcyjną podejmującą tematykę zawartą w Akcie Intronizacyjnym. W niedziele Eucharystie odbywać się będą o 12:00. W kolejne dni nauki rekolekcyjne mają wygłosić: 15 października – bp S. Jamrozek, 16 października – bp R. Chrząszcz, 17 października (niedziela) – bp J. Zając, 18 października – bp J. Mastalski, 19 października – bp P. Greger, 20 października – bp D. Muskus, 21 października – bp J. Piotrowski, 22 października – bp K. Chudzio, 23 października – bp I. Dec, 24 października (niedziela) – kard. S. Dziwisz.

Zadaniem członków grup i ruchów intronizacyjnych jest zaangażowanie w liturgię, wobec tego proszę o zgłoszenia na poszczególne dni do prowadzenia Różańca, czytania lekcji mszalnych, śpiewania psalmów, czytania modlitw powszechnych oraz udziału w procesjach z darami.

2. W dyskusji nad programem Kongresu pojawiła się propozycja, by Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego zastąpić Zespołem „Soul”. Dyskusja dotyczyła również możliwości zaangażowania w Kongres młodzieży, np. poprzez szkołę. Rozważaliśmy również propozycję projekcji filmu „Cristiada” w ramach wydarzenia kulturalnego. Obsługę medialną Kongresu zapewni TVMisericordia. Przyjęta też została propozycja rzecznika prasowego Kongresu.

3. Poruszony został temat tablicy w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, która miałaby upamiętniać Akt Intronizacyjny z 2016 roku. Na chwilę obecną brak na nią zgody ks. abpa Marka Jędraszewskiego.

4. Ustalono datę i miejsce kolejnego spotkania członków ODIJChK: 27 września o godz. 11:00 w Domu Formacyjnym Fundacji Serca Jezusa w Szczyglicach.

5. Po przerwie udaliśmy się do kościoła pw. Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, gdzie – zgodnie z przesłanym wcześniej zaproszeniem – odbyły się uroczystości rocznicowe z poświęceniem 7 kamiennych tablic zawierających tekst Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana ufundowanych przez pana Adama Kędzierskiego.

 

Króluj nam, Chryste!

Piotr Pikuła

 

Fotorelacja:  Artur Jasiński