https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/bp-czaja-zaapelowal-o-odrzucanie-wszelkich-form-balwochwalstwa-w-zyciu

 

Realizacja jubileuszowego aktu intronizacyjnego wymaga walki z wszelkimi formami bałwochwalstwa – z bożkami, których dziś tak wielu w życiu chrześcijańskim – powiedział w sobotę przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP bp Andrzej Czaja w bazylice Świętego Krzyża w Warszawie.

Od czwartku w Warszawie trwa Ogólnopolski Kongres Jezusa Chrystusa Króla. Odbywa się on pod hasłem „W diecezjach i parafiach: +Króluj nam, Chryste!+ – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego”.

W sobotę w czasie mszy św. w stołecznej bazylice pw. Świętego Krzyża bp Czaja przypomniał słowa Chrystusa: „nie można służyć Bogu i mamonie”. „Nie wystarczy pięknie śpiewać dla Boga, ale trzeba przełożyć to na konkret codziennego życia” – wskazał hierarcha.

Zaznaczył, że „realizacja jubileuszowego aktu intronizacyjnego domaga się walki z wszelkimi formami bałwochwalstwa – z bożkami, których dziś tak wiele w życiu chrześcijańskim”.

„Trzeba dziś wypędzić +bożka światowości+, o którym tak często mówi papież Franciszek – z naszych serc, z życia rodzin, parafii, diecezji, z życia naszego społeczeństwa. On doprowadza nas do tego, że zamiast być sługami Boga, stajemy się na powrót Jego nieprzyjaciółmi” – ostrzegł przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP.

Wyjaśnił, że chodzi trzeba podjąć „wysiłek demaskowania ukrytych bożków, które przenikają sposób naszego życia w codzienności”. „Zamiast służyć Bogu, jesteśmy coraz bardziej zorientowani na zaspokajanie swoich, nieraz bardzo egoistycznych, niskich potrzeb, pragnień, dążeń” – mówił bp Czaja.

Zwrócił uwagę, że nawet w niedzielę wielu ma dla Boga zaledwie godzinę, a potem „czas dla siebie, bo +mi się należy+, bo wypoczynek”. „Znajdujemy tyle racji, zatracając optykę wiary” – powiedział hierarcha, apelując o nawrócenie.

Zachęcił do osobistej refleksji nad tym, co zabiera czas dla Boga. „Odsuńmy to na margines życia” – zaapelował przewodniczący Komisji Nauki Wiary KEP.

Na temat wyzwań stojących przed osobami konsekrowanymi mówił przewodniczący Komisji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego bp Jacek Kiciński.

Na temat zaangażowania świeckich głos zabrała Prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej Urszula Furtak. Podczas sesji podjęto także temat roli dzieci, młodzieży i rodzin oraz osób chorych w szerzeniu królestwa Bożego.

Kongres zwieńczy w niedzielę 7 listopada Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który wyruszy o godz. 12.00 spod bazyliki Świętego Krzyża i przejdzie do archikatedry św. Jana Chrzciciela. Po drodze przewidziane są cztery stacje z przemówieniami. Pierwsza – przy Pałacu Staszica, druga – obok kościoła św. Józefa Oblubieńca NMP, przy pomniku Prymasa Tysiąclecia, trzecia – przy Pałacu Prezydenckim i czwarta – przy kościele akademickim św. Anny. Orszak będzie miał charakter procesji liturgicznej.

Eucharystii na zakończenie kongresu w archikatedrze św. Jan Chrzciciela o godz. 13.30 będzie przewodniczył metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ agz/