Warszawa, 04.11.2021. Otwarcie Ogólnopolskiego Kongresu Jezusa Chrystusa Króla, 4 bm. w Warszawie. (kf) PAP/Piotr Nowak

 

6.10.2021 -TRZECI DZIEŃ OGÓLNOPOLSKIEGO KONGRESU JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA

 

Dziś trzeci, przedostatni dzień Ogólnopolskiego Kongresu Jezusa Chrystusa Króla, który trwa w Warszawie. Wydarzenie odbywa się pod hasłem „W diecezjach i parafiach: Króluj nam, Chryste! – realizacja Jubileuszowego Aktu Intronizacyjnego”.  

Kongres jest związany z przeżywaną w tym roku piątą rocznicą proklamacji Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Na godzinę 10.00 zaplanowano początek trzeciej sesji pt. „Powszechne królestwo Boże w Kościele lokalnym”. Głos zabiorą m.in. ks. bp prof. Andrzej Czaja, Przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP oraz prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej. Po południu odbędzie czwarty panel kongresu, poświęcony tematowi: „Przyjdź królestwo Twoje” – w parafii. O godzinie 15.00 wystąpi o. Piotr Dettlaff CSsR, który opowie o dziele Podwórkowych Kółek Różańcowych.

Wczoraj obrady otworzyła prelekcja etyka, ks. Prof. Pawła Bortkiewicza, który wskazał na źródła Królestwa Chrystusowego.

– Objawienie Królestwa Jezusa Chrystusa dokonuje się – jak wiemy – w sposób spektakularny, w czasie procesu i przesłuchania przez Piłata. Spór i kontrowersje, które pojawiają się w trakcie tego procesu mają charakter zdecydowanie ponadczasowy. W procesie, który toczy się przed Piłatem ścierają się dwa królestwa i dwa sądy: ludzki i boski, czasowy i wieczny. Oswald Spengler przedstawił tę sprzeczność słowami: „gdy wszakże doprowadzono Jezusa przed Piłata, stanęły wobec siebie w bezpośredniej i nieprzejednanej wrogości świat faktów i świat prawd”– mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

W ramach kongresu o godzinie 18.30 odbędzie się koncert pieśni religijno-patriotycznych w wykonaniu Chóru i Orkiestry Kameralnej „Jubileum” z Lublina. Na zakończenie kongresu, jutro o godzinie 12.00 sprzed Bazyliki św. Krzyża w Warszawie wyruszy Orszak Jezusa Chrystusa Króla, który przejdzie do Archikatedry św. Jana Chrzciciela. Tam, o godzinie 13.30 sprawowana była Msza Święta. Przewodniczył jej ks. abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

źródło:   Radio Maryja